P R O J E C T   M a n a g e  r

Main Interior Designer

Morteza Rahimi Farab

P R O J E C T S

Harmony Center | Central Showroom

P R O J E C T S
Harmony Center | Central Showroom

چگونگی تـبدیل مهــمان سـرای قدیمی ذوب آهــن به
مجمـوعـه فرهنگی،تـجاری، اداری و تاریـخی
“هـارمــونی سنتر”

   بی‌شک هر اثر ارزشمند ساخت بشر، تنها یک داعیه در سر دارد و آن درک و ارتقای کیفیت زندگی انسان یا مخاطب است. هر تصمیمی، بخصوص در حیطه معماری اعم از انتخاب اندازه، رنگ، حضور نور و سایه، تناسبات فضاهای داخلی و خارجی و صورت ظاهری بنا و در نهایت مفهومی که اثر منتقل می‌کند، همه و همه زمانی شخصیت می‌یابد که هدف خود را بهره مندی هر چه بیشتر مخاطب قرار داده باشد.

   این راز ساختن و آفرینش آثار ماندگار در همه شئون زندگی ماست، گوهری است که هر کس بدان دست یابد، می تواند اثری سودمند، زیبا، زنده، با طراوت و شاید بی‌زمان بسازد.چیزی که بی‌گمان بنا به فطرت و غریزه و تجربه هزاران ساله نوع بشر اجتماعی در هر حوزه ای ممکن است شکل بگیرد. بنا بر شواهد موجود، مجموعه معماری هارمونیک ترکیب سازگاری است برای ارتقای کیفیت یک کارکرد اجتماعی، جایی است که به ما نشان می‌دهد، می توان حتی در قالب یک کسب و کار، بوی شعور طراحی ، بوی قدمت، احترام به مخاطب و زیستگاه آن و هم چنین مفهوم “مسئولیت اجتماعی ” را به خوبی احساس کرد.

   پاسخ مناسب و خلاقانه به محدودیت‌های بسیار پروژه که ناشی از الزام به ادامه کار بر اساس سازه بجای‌مانده قبلی، پایبندی به استفاده از بازیافت، تعهد به کاهش مصرف انرژی و رویکردهای محیط زیستی، منجر به آفرینش فضاهایی بکر گردیده که هر بیننده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد در این پروژه بیشتر از فرایند ابداع با فرایند یک اکتشاف روبرو هستیم. خشت به خشت آن بازگوی روح، احساس و انگیزه انسان‌هایی است که آن را بنا بر جوهر و گوهر خود، همچون موسیقی بداهه، نواخته‌اند، تا صدای آرامش یک خانه در، صلح و زیبایی از هر گوشه آن طنین انداز باشد.

   نکته آخر آنکه، این مجموعه از معدود بناهای تجاری در جهان می‌باشد که رویکردهای فرهنگی، تاریخی و زیست‌محیطی در آن، بسیار پررنگ و هماهنگ، در کنار یکدیگر و در فضای کسب و کار، نفس می‌کشد.

بروشـور هــارمونی سنتر Download Brochure

 H i s t o r y

Historical Project Location

مروری بر تاریخچه تاریخی سایت پروژه

   در آبان ماه 1316 قراردادی میان دولت ایران و کنسرسیوم دماگ،کروپ از آلمان برای احداث یک واحد فولادسازی در کرج امضا و تاسیسات آن بین سال‌های 1318 تا 1319 خورشیدی بنا شد.

   اصل کارخانه در تاریخ 3 مرداد 1386 به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ی 19171 به ثبت رسیده است.مکان پروژه هارمونی سنتر که با عنوان “مهمان سرای کارخانه ذوب آهن ” شناخته می شود، در زمان احداث کارخانه ذوب آهن محل اسکان مهندسین آلمانی و شامل 7 بنای مسکونی بوده است.

   این بناها و سایر قسمت‌های کارخانه پیش از جنگ جهانی دوم احداث شد، ولی بعدها و پس از توقف احداث کارخانه مدتها به فراموشی سپرده شد. سال‌ها بعد بر اثر استفاده نادرست و عدم نگهداری عمده قسمت‌های آن تخریب گردید.

A r c h i t e c t ‘ s

Approaches & Commitments

رویکردها و تعهدات معماران بنا 

 • رعایت حداکثر الگوهای زیست محیطی
 • کاهش مصرف انرژی تا 20% (Energy Saving)
 • استفاده بیش از 50% از مواد و مصالح بازیافتی در معماری بنا
 • رویکردهای معماری سبز در فضاهای داخلی و خارجی
 • پایبندی به معماری پایدار و بافت شاخص معماری گذشته منطقه
 • اختصاص فضایی با نام “خانه هنر” در جهت ارتقای فعالیت‌های فرهنگی، هنری به صورت رایگان

R e c y c l  i  n g

استفاده بیش از 50% از مواد و مصالح بازیافتی
در معماری بنا

بازیافت آجرهایی از جنگ جهانی دوم

آجرهای به کار رفته در گوشه گوشه ی این بنا یادگار و میراث اولین خشت های بنای توسعه  صنعتی این کشور بودند که ما خشت به خشت آنها را با وسواس و اشتیاق به رسم امانت و حفظ میراث گذشتگان ، همچون گنجی گرانبها از دل خاک بیرون کشیدیم ، این آجرها بر گرده ی خود حمل می کنند روح سیال زندگی و ماجراهای ما را ، اینها با تمام قدمتشان سمبل شروع هستند ، نماد تاریخ ، ماندگاری و …

G r e e n   a r c h i t e c t u r e

معــماری سبــز

e n e r g y    s a v i n g

کاهش مصرف انرژی

کاهش قابل توجه در مصرف انرژی

  در بحث صرفه جویی انرژی با کنکاش و بررسی‌های فراوان، سرانجام تصمیم گرفته شد با پذیرش ریسکی زیاد، از تلفیق فناوری روز و دانش و تجارب اجدادمان در ایام گذشته ابتکار جدیدی خلق گردد.

در بازارهای سنتی ایران، جهت تنظیم و کنترل سرمایش و گرمایش از سقف های گنبدی شکل با تعبیه دریچه هایی جهت تعویض هوا و انتقال نورخورشید به داخل بازار استفاده میگردید. فرم هندسی و حجمی مجموعه هارمونی سنتر نیز این امکان را فراهم آورد  تا از این تکنیک دیرپا در طراحی سیستم تهویه مطبوع پروژه استفاده گردد.

با الگو برداری از بادگیرهای مناطق کویری ایران، با هدایت آب داخل آبگیر به درون فضا – ضمن افزایش کیفیت بصری در طراحی داخلی-  از این عنصر مهم در تهویه مطبوع مجموعه استفاده گردید. همچنین با استفاده از گیاهان فراوان در داخل مجموعه ، بخشی از پالایش و تلطیف هوا به دست طبیعت سپرده شد.

 • سرمایش
  بزرگترین منبع ایجاد گرما، نورگیر سراسری بسیار بزرگی است که در سقف این مجموعه می‌باشد. پس از مطالعات فراوان، با ایجاد شکافی به عرض 10 سانتی متر دور تا دور سقف و همچنین استفاده از سیستم‌های مولد سرمایشی کارخانجات کشت قارچ و گلخانه‌ها و دامپروری‌ها، (با مقداری تغییرات و بهینه کردن آن‌ها) هوای سرد از بیرون به درون جریان خواهد داشت و هوای ورودی تنها راه گریز خود را از آن شکاف 10 سانتی متری سقف خواهد داشت. پس بدینوسیله ضمن جلوگیری از انتقال هوای گرم سطوح بالا به پایین، هوای گرم سطوح پایین تر نیز از این شکاف خارج  می‌گردد. همچنین با افزودن یک پوشش P.V.C اکرلیک روی سقف گنبدی از جنس پلی کربنات  حدود 60 درصد از تابش مستقیم خورشید به داخل کاهش یافته است و مهمتر آنکه برای هدایت صحیح جریان هوا به تقسیم فضاهای داخلی مبادرت گردیده است که به مصرف بهینه انرژی کمک شایانی نموده است.
 • گرمایش
  در فصل های سرد با پوشاندن شکاف ده سانتی متری سقف، بیشترین بهره را از تابش نور خورشید به فضای داخلی به وجود خواهد آمد. با توجه به پوشش محیط خارجی بنا  با شیشه های دوجداره و رنگی و استفاده تواماً از آجر و پانل های عایق در دیوارها، تیم مهندسی با محاسبه انرژی مورد نیاز برای گرمایش  تصمیم به استفاده مجدد از موتورخانه قدیمی موجود در سایت گرفتند و با  تقویت آن، این منبع را به بهترین گزینه با بالاترین بهره وری تبدیل کردند.
 • روشنایی فضا ها
  مهمترین عنصر روشنایی در مجموعه نور طبیعی خورشید است به نحویکه در طول روز بیش از 70 درصد فضا ها به هیچ گونه نور مصنوعی نیاز ندارد. برای روشنایی با استفاده از نور مصنوعی نیز از فناوریهای نوین و چراغهای فوق کم مصرف و پیاده سازی سیستم کنترل روشنایی استفاده گردیده است.

 

 • سایر تکنیکهای صرفه جویی انرژی
  جهت افزایش صرفه جویی در مصرف انرژی از سایر تکنیکها در بخشهای مختلف استفاده گردید که بطور خلاصه میتوان به استفاده از شیشه های دو جداره، هوابندی ساختمان، تعبیه فیلترهای ورودی، کنترل هوشمند روشنایی و آبیاری و کنترل هوشمند تجهیزات مولد سرمایش و گرمایش اشاره کرد.